Promocja pieluchy Sianów

Choroby wieku podeszłego
Choroby wieku podeszłego

Ciało człowieka z rozwojem lat podlega przemianie i osłabieniu. Niedomagania w byciu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to jedynie chwila z czynników towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej mają seniorzy?

Promocja pieluchy Dobra

Choroby wieku starczego to wynik naturalnego procesu, jakim jest starzenie się organizmu, ale ich spotkanie może przyspieszyć m.in. sposób życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby stare często muszą zrozumienia, cierpliwości i akceptacji, a jeszcze kontrole i poradzie w najniższych czynnościach. Mogą zawierać kłopot np. z częstą toaletą – wtedy konieczne będą pieluchomajtki dla dorosłych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej będące choroby w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całe opróżnianie pęcherza moczowego, są głównie kobiety, ale problem może dotyczyć także mężczyzn. To niepowtarzalna z najbardziej kłopotliwych dolegliwości, o której zawsze żaden senior nie chce rozmawiać. Zapewne być objawem chorób układu nerwowego, najczęściej a jego przyczyną są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Dobra

Zwykle trzeba nosić pieluchomajtki dla dużych, ale i zastosować odpowiedni program leczenia – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to pozostała z chorób występujących często w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia zmian w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, a pany jest u kobiet po 50. lub 60. roku życia. Przed menopauzą to estrogeny chronią przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej ogranicza się z podatnością na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia opinie i choroba Alzheimera

Zapominanie imion, nazw spraw i zdarzeń, kłopoty z chronologią pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej ważne, jeśli senior jest pod stałą opieką. Gdy pozostanie tenże i zapomni ważnych sprawy – np. wyjdzie z domu bez zamknięcia go na sposób, odkręci gaz, wyjdzie jeden na osiedle zaś nie będzie umiał wrócić – potrafi się to zapomnieć tragicznie. Zaburzenia myśli to trudna i podstępna dolegliwość, często – mimo iż nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Widać wówczas stanowić natomiast także otępienie, uszkodzenie mózgu, które ogranicza jego funkcję. Zaburzenia też mogą towarzyszyć np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To schorzenie układu sercowo-naczyniowego jest zwłaszcza u osób po 65. roku życia – pozostaje na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, zwykle w początkowym stadium. Wada jest wynikiem procesów trwających w naczyniach tętniczych w moc starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, jakie mogą doprowadzić lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni sposób rośnięcia a słaba dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie sporych zawartości alkoholu, a też uwarunkowania genetyczne. Tak jak najwcześniej zadbać o profilaktykę, czyli zmienić poziom życia i dietę, a jeszcze minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i stosować preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania pokazują, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to fakt osób około 60. roku życia. W podeszłym wieku cukrzyca może biegać bez widocznych objawów. Są jednak czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga bądź otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek i wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Dobra

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x