Jak wykonać posadzki betonowe?

Jak wykonać posadzki betonowe?
Jak wykonać posadzki betonowe?

Posadzki betonowe, jako jeden z kluczowych elementów domu, spełniają kilka bardzo ważnych funkcji. Główną z nich jest izolacja – prawidłowo wykonana posadzka utrzyma odpowiednią temperaturę w domu i nie wpuści do niego wilgoci. Bardzo ważne jest, aby posadzki wykonane były zgodnie ze sztuką budowlaną, ponieważ popełnione na tym etapie budowy błędy, wychodzą na światło dzienne dopiero po latach, a ich naprawa może być bardzo kosztowna. Aby posadzka wytrzymała lata, była trwała i niezniszczalna, konieczne jest zapoznanie się z podstawowymi zasadami wylewania posadzek betonowych. Nie ważne czy czy planujesz zrobienie posadzki osobiście, czy chcesz zatrudnić do tego firmę budowlaną, musisz wiedzieć jak prawidłowo wykonać posadzkę i ustrzec się przed błędami, które fachowcy mogliby próbować przed tobą ukryć. Posiadanie tej wiedzy może uratować twój dom i pieniądze, a na pewno oszczędzić czas i nerwy.

 

Wylewanie posadzek betonowych w siedmiu krokach

Krok pierwszy – izolacja

Dobrze wykonana izolacja dba o to, aby posadzki były suche i nie traciły ciepła. Jeśli posadzka nie jest zaizolowana w odpowiedni sposób, to beton będzie łapał wilgoć, z pomieszczeń będzie uciekało ciepło, a na ścianach może pojawić się grzyb. Do izolacji posadzki używamy folii budowlanej. Staramy się wybrać jak najlepsze materiały, aby mieć pewność, że nie nic nas nie zaskoczy.

Jak wykonać posadzki betonowe?

 

Krok drugi – docieplenie

Niestety sama folia nie uchroni w pełni przed utratą ciepła, potrzebne jest jeszcze docieplenie. Docieplenie posadzki betonowej, tak jak i elewacji, wykonujemy za pomocą styropianu. Różnica jest jednak taka, że materiał na elewacje ma 15-20 cm grubości, podczas gdy styropian do posadzki jest cieńszy, ma 5 cm. Bardzo ważne jest, aby materiał do docieplenia posadzki był odpowiedniej twardości. Styropian układamy warstwowo i naprzemiennie, co pozwala zminimalizować mostki cieplne, przez które z pomieszczeń może uciekać ciepło. Należy pamiętać o uzupełnieniu łączeń za pomocą pianki poliuretanowej.

Krok trzeci – zbrojenie posadzki

Odpowiednie uzbrojenie posadzki betonowej zapewni nam, że będzie ona trwała, wytrzymała i solidna, Do zbrojenia używamy siatki zbrojeniowej o średnicy 4 mm, pamiętając, że posadzka nie może być połączona z murem. Unikniemy dzięki temu sytuacji, w których dojdzie do dodatkowych naprężeń podczas „pracy” domu. Za pomocą pianki dylatacyjnej, styropianu lub dybli dylatacyjnych wykonujemy więc szczeliny dylatacyjne.

Jak wykonać posadzki betonowe?

 

Krok czwarty – plastyfikatory

Na rynku istnieją także specjalne środki chemiczne do posadzek, które znacząco poprawiają właściwości fizyczne betonu. Plastyfikatory, bo o nich mowa, mogą sprawić, że beton będzie wiązał się szybciej lub wolniej, zwiększyć jego plastyczność, a także powodować, że beton stanie się mrozoodporny. Warto skorzystać z dostępnych w sprzedaży środków i polepszyć właściwości materiału.

Krok piąty – wylewka posadzki betonowej

Istnieją dwa sposoby na wykonanie posadzki betonowej. Sposób tradycyjny polega na ręcznym wymieszaniu składników w odpowiednich proporcjach, a następnie rozprowadzeniu mieszanki na izolacji styropianowej. Ten sposób jest prosty, ale też bardzo praco- i czasochłonny. Drugi sposób, to wykorzystanie dostępnych na rynku specjalistycznych maszyn. Miksokret (mixokret) to profesjonalny agregat, który miesza i podaje beton we wskazane miejsce. Dzięki niemu praca jest szybsza, dokładniejsza, a ty oszczędzasz czas i siły. Jeśli obawiasz się, że nie stać Cię na taki sprzęt, to prawdopodobnie masz rację – miksokret kosztuje ponad 100 tysięcy i nie warto kupować go do pojedynczej budowli. Istnieje jednak możliwość wynajęcia agregatu, z której warto skorzystać, aby nie wykonywać tej ciężkiej i czasochłonnej pracy ręcznie.

Krok szósty – poziomowanie posadzki

Aby posadzki w twoim domu były równe i stabilne, konieczne jest ich wypoziomowanie. Poziomowanie posadzek odbywa się za pomocą łaty aluminiowej (posadzkarskiej) oraz niwelatora. Podczas wyboru narzędzi musisz pamiętać, że praca wykonana dłuższą łatą będzie szybsza i efektywniejsza, jednak operowanie dwumetrową linijką wymaga wprawy.

Jak wykonać posadzki betonowe?

 

Krok siódmy – zacieranie posadzki

Podobnie jak w przypadku wykonywania posadzki, jej zacieranie możemy wykonać na dwa sposoby. Tradycyjny, praco- i czasochłonny sposób, to zacieranie posadzki za pomocą pasy posadzkarskiej. Drugi sposób to użycie zacieraczki elektrycznej, której, podobnie jak agregatu mixokret, nie warto kupować na jedną budowę, ale warto go wypożyczyć. Do zacierania posadzki przystępujemy, gdy stając na nią, but zatapia się na około 3 mm. Koniecznie pamiętaj o tym, że posadzka jest wilgotna, więc musisz zaopatrzyć się buty lub klapki posadzkarskie, aby nie zniszczyć nawierzchni. Możesz także przytwierdzić styropian do butów, co powinno podziałać jak klapki posadzkarskie.

Artykuł powstał z współpracą firmy posadzkarskiej https://sklep.techbau.pl/

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x