Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Bobolice

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)
Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że dobry film powinien otworzyć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej reguły z pewnością łączyłem się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”. Teraz na starcie okrutni naziści posiedli bardzo cenny skarb w stron Bursztynowej Komnaty, który obudził w nich wszystkie najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Barwice

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w skóry Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii posiadanej w filmie. Już z początku wybuchów i istnego morza natur nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk miłości i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością jest bardzo interesującą i wcale ciekawą propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego szukaj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to sama spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez przeszkód, jakie są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W całej relacji z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i pięknych starych i materiale miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Barwice

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został zrealizowany na początkach „Stawki dłuższej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial jest wielką legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z bardzo ważnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych spraw najbardziej modnego asa polskiego wywiadu. Warto zauważyć, że dodatkowym ograniczeniem zapewne być wiek reżysera – stanowi on mniejszy z nowego serialu o całą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, jaki stanowił dokładny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze założeniem kolejnej historii z udziałem Hansa Klossa. Opowieść jest utrzymana w klimacie legendarnego serialu, jednak jest ona wiele elementów tego kina. Nie zawiodło w nim dużo spektakularnych efektów specjalnych kiedy również efektywnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Barwice

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję filmu jest spełnienie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w jakich zakładałem on poszukiwania Bursztynowej Komnaty i spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w słonecznej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu pytania poprzednich lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami bieżącymi nie zlewają się spośród nimi. Taki zabieg nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Barwice

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi absolutnie nie brakuje bliskich i lubianych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, natomiast na najgodniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Znani z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w wysokim stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że ciągle są w klasycznej formie. Co wysoce, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w małym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” nie jest specjalnym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest częsty raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Wbrew tego, że zarówno klimat kiedy również tematyka filmu znacząco odchodzi z reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało powiedzieć, że przedstawienie na długim ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film jest wielki szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Barwice

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x