Ekspertyza budowlana domu – kiedy jest potrzebna?

Ekspertyza budowlana domu – kiedy jest potrzebna?
Ekspertyza budowlana domu – kiedy jest potrzebna?

Ekspertyza budowlana przydaje się nie tylko przy okazji budowy domu, ale i jego przebudowy, remontu, nadbudowy pomieszczenia, instalacji nowych okien czy sprzedaży nieruchomości. Zazwyczaj jednak przygotowanie dokumentacji projektowej zleca się rzeczoznawcy budowlanemu podczas budowy domu jednorodzinnego albo zakupu mieszkania z drugiej ręki.

Ekspertyzę budowlaną zleć sprawdzonemu rzeczoznawcy budowlanemu

Odbiór nowo wybudowanego domu odbywa się po wypełnieniu formalności związanych z nieruchomością – jej budową lub zakupem. Nie ma znaczenia, czy kupujemy nieruchomość od dewelopera, czy budujemy dom na własną rękę. Dla naszego bezpieczeństwa i pewności, że budynek jest wykonany prawidłowo i nie ma w nim usterek, już po zakończeniu prac budowlanych warto sprawdzić, czy wykonawca nie popełnił błędu. Jeżeli dom był budowany przez nas, możemy to zrobić przed podpisaniem dokumentów o odbiorze inwestorskim. Jeśli kupujemy dom od dewelopera lub mieszkanie z rynku wtórnego, ekspertyzę budowlaną możemy zlecić przed podpisaniem umowy deweloperskiej lub po zakończeniu prac remontowych.

Na czym polega opiniowanie stanu technicznego domu kupionego od dewelopera? Badanie tego typu może być zlecone przez inwestora przed zakupem mieszkania, przed podpisaniem umowy deweloperskiej lub tuż po zakończeniu prac remontowych i wykończeniowych. Pamiętajmy, że w żadnym przypadku nie jest to nasza nadgorliwość, tylko zabezpieczenie się przed ewentualnymi konsekwencjami błędów budowlanych i nierzetelności wykonawcy. Prawo do sprawdzenia stanu technicznego kupowanego budynku powinna regulować umowa z deweloperem.

Co sprawdzić podczas odbioru technicznego budynku? Przede wszystkim rzeczoznawca budowlany, który będzie wykonywał ekspertyzę budowlaną, musi zwrócić uwagę na stan techniczny domu, jakość robót budowlanych, zgodność prac z planem zabudowy i projektem budowlanym. Musi on też wyeliminować ryzyko wystąpienia błędów budowlanych. Rzeczoznawca budowlany powinien też zweryfikować prawdziwość zapisów zawartych w umowie ze stanem faktycznym budynku.

Kiedy wykonać odbiór techniczny domu? Po co wykonuje się ekspertyzę budowlaną?

Zasady odbioru technicznego domu musimy ustalić z deweloperem. Najlepiej, żeby nasze prawo do sprawdzenia budynku normowała umowa. Nie ma na to wpływu, czy kupujemy nowy dom, czy budynek z rynku wtórnego. W każdym przypadku powinniśmy domagać się możliwości weryfikacji stanu technicznego domu lub mieszkania. To deweloper powinien wyznaczyć nam dogodny termin do przeprowadzenia ekspertyzy budowlanej. Odbiór techniczny domu możemy wykonać samodzielnie, rzadko jednak jesteśmy w stanie bez fachowej wiedzy określić ocenić poprawność prac budowlanych. Do wykonania ekspertyzy budowlanej domu jednorodzinnego możemy zatrudnić rzeczoznawcę budowlanego, który obejrzy budynek, wykona niezbędne pomiary i wyda opinię techniczną.

Co powinien sprawdzić rzeczoznawca budowlany?

Odbiór techniczny domu pozwala nie tylko sprawdzić rzetelność wykonawcy, ale i wiarygodność dewelopera. Z jednej strony rzeczoznawca budowlany może ocenić jakość wykonanych robót budowlanych i ich zgodność z planem budowlanym. Z drugiej strony my jako inwestorzy możemy sprawdzić, czy to, co obiecuje nam sprzedający dom w umowie o kupnie, ma odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Podczas sporządzania ekspertyzy budowlanej rzeczoznawca budowlany powinien sprawdzić ogólny stan techniczny domu, grubość ścian nośnych, posadzki i podpiwniczenia, grubość fundamentów, jakość elewacji, odwodnienia i zbrojenia murów, wykonanie dachu i poddasza, a także wykończenie balkonów, tarasów, okien, drzwi. Zweryfikować trzeba też instalacje zamontowane w budynku, zwłaszcza instalację elektryczną i grzewczą, a także rozmieszczenie gniazd elektrycznych.

Jeżeli dom jest nowo wybudowany, należy dodatkowo sprawdzić, czy wykonawca postępował zgodnie z projektem budowlanym, czy nie zmienił planu zabudowy i czy umowa z deweloperem opisuje budynek zgodnie ze stanem rzeczywistym. Chodzi zwłaszcza o uniknięcie sytuacji, w której w domu pojawia się dodatkowe okno lub ściana oddzielająca pomieszczenia jest postawiona nie w tym miejscu, w którym powinna się znaleźć zgodnie z projektem. Jeżeli rzeczoznawca budowlany wykaże błędy, usterki lub niedopatrzenia wykonawcy, może zlecić w ekspertyzie budowlanej ich naprawienie.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x