Czy zamrażarka może stać w nieogrzewanym pomieszczeniu?

Czy zamrażarka może stać w nieogrzewanym pomieszczeniu?
Czy zamrażarka może stać w nieogrzewanym pomieszczeniu?

Zamrażarka to urządzenie, które zapewnia duże możliwości przechowywania różnych produktów. Najczęściej używa się modele skrzyniowe, które niestety zajmują dużo miejsca. Co zrobić, jeśli nie masz tyle przestrzeni w kuchni, żeby ją tam zamontować? Sprawdziliśmy, czy tego typu urządzenie może stać w nieogrzewanym pomieszczeniu.

Jakie są rodzaj zamrażarek?

Zanim przejdziemy do tego, gdzie ustawić zamrażarkę, przedstawimy, jakie modele są aktualnie dostępne na rynku. Najczęściej spotykane są urządzenia skrzyniowe. To duże sprzęty z obszerną komorą do przechowywania. Tego typu urządzenia były też modne w przeszłości. W wielu domach stały ogromne zamrażarki, do których trafiało głównie mięso. Częstym minusem tego typu urządzeń jest to, że nie mają wydzielonych komór, i trudno zorganizować przestrzeń wewnątrz. W przypadku większych modeli problemem może być też wyciąganie produktów z dna zamrażarki.

Pod względem użytkowania, bardziej komfortowe jest urządzenie szufladowe. Dzięki temu, że ma wydzielone poszczególne komory, łatwiej jest zorganizować i posegregować produkty. Ponadto, taki model zajmuje mniej miejsca i łatwiej jest go umieścić w kompaktowym pomieszczeniu. Warto więc się zastanowić nad zakupem zamrażarki szufladowej, jeśli mieszkasz w mieszkaniu. Pożyczka bez bik to sprawdzone rozwiązanie, który umożliwi Ci zakup wybranego sprzętu.

Gdzie postawić zamrażarkę?

Najłatwiej ustawić zamrażarkę w kuchni. Wtedy dostęp do produktów będzie łatwy i szybko z niej wyciągniesz niezbędne rzeczy. Jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest na to miejsce. Szczególnie jeśli traktujemy takie urządzenie jako dodatkowy magazyn żywności. W takiej sytuacji należy się zastanowić, czy nie można ustawić urządzenia w innym miejscu, np. w garażu, piwnicy lub na strychu. Jednak nie wszystkie zamrażarki są dostosowane do pracy w takich warunkach

Jak sprawdzić, czy urządzenie można ustawić w nieogrzewanym pomieszczeniu? Najpierw należy zweryfikować klasę klimatyczną urządzenia. To ona określa, w jakiej temperaturze może pracować wybrany model. Najczęściej zamrażarki są przystosowane do pracy w warunkach określonych przez 4 klasy:

Jak widzisz, najniższa możliwa temperatura to 10°C. Z tego powodu może się okazać, że Twoja zamrażarka nie będzie pracować w garażu podczas zimowych dni. Chyba że temperatura w nim będzie wyższa niż na zewnątrz i będzie sięgała określonych wartości. To jednak nie znaczy, że żaden model nie może stać w nieogrzewanym miejscu. Niektórzy producenci tak konstruują swoje urządzenia, że są w stanie pracować w temperaturach poniżej 0°C. Musisz tylko znaleźć odpowiedni model. Jego cena może być wyższa od standardowych urządzeń, jednak pieniądze na zakup możesz uzyskać, wybierając sprawdzone rozwiązanie, jakim jest pożyczka bez bik.